Albert Einstein

Albert Einstein, jeden z najbardziej rozpoznawalnych naukowców w historii, urodził się w żydowskiej rodzinie 14 marca 1879 roku. Einstein zafascynował się nauką pod wpływem prezentu, który wręczył mu ojciec. Był to kompas. Ta pierwotna fascynacja i chęć poznawania świata towarzyszyła mu przez resztę jego życia. Wbrew powszechnej opinii Albert dobrze sobie radził w szkole, chociaż do egzaminu na studia musiał podchodził dwa razy, ze względu na słabe wyniki z nauk humanistycznych.

Podczas studiów natrafił na swoją pierwszą żonę- Milevę. Nie podobała się ona matce Einsteina. W 1901 roku Mileva zaszła w ciążę, lecz dziecko, które urodziła, oddała do adopcji. Młody fizyk najprawdopodobniej nigdy nie zobaczył swojej córki. W późniejszym czasie małżeństwu urodziła się jeszcze dwójka dzieci, których tym razem nie oddali. Skupienie Einsteina na nauce wpływało na pogorszenie się relacji między nim a żoną.

Rok 1905, jest nazywany cudownym rokiem Einsteina, ponieważ właśnie w tym roku napisał 3 artykuły, które okazały się być później przełomowe dla fizyki. Zawierały coś, co potem nazwano szczególną teorią względności, wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego oraz opisał ruchy Browna.

Na skutek późniejszych naukowych wypraw Einsteina, który nie stronił od kobiet, stosunki z jego żoną drastycznie się pogorszyły, aż w 1914 roku doszło do separacji. W 1917 roku chorował. Opiekę nad nim w tym czasie sprawowała jego kuzynka- Elza. Zbliżyli się do siebie i jeszcze tego samego roku postanowili się pobrać. W 1915 roku Albert opublikował swoją najważniejszą pracę- ogólną teorię względności. W 1919 została ona udowodniona poprzez obserwację odchylenia toru światła w pobliżu gwiazdy. W 1921 dostał nagrodę Nobla.

Podczas dojścia nazistów do władzy Albert Einstein opuścił kraj na stałe i przeniósł się do Ameryki. W 1936 zmarła jego druga żona- Elsa. W sierpniu 1939 roku podpisał list, który przyczynił się do projektu Manhattan. W 1952 roku zaproponowano mu zostanie drugim prezydentem niedawno powstałego państwa Izrael- nie przyjął tej propozycji.

Po ustaleniu w fizyce dwóch zestawów praw dla świata makro i mechaniki kwantowej dla mikroświata, Einstein poświęcił się bezowocnym poszukiwaniom teorii wielkiej unifikacji. W 1948 dowiedział się, że ma raka aorty. 18 kwietnia 1955 roku o godzinie 1.15 zmarł. Tego samego dnia jego zwłoki poddano kremacji, a popioły rozsypano w nieznanym miejscu. Zanim skremowano ciało Einsteina, Thomas Stoltz Harvey, patolog szpitala w Princeton, wyjął bez pozwolenia rodziny Einsteina jego mózg, mając nadzieję, że w przyszłości neurobiologia będzie mogła odkryć, co sprawiło, że Einstein był tak inteligentny